Drvar

drvar.JPG Drvar je grad i općina u zapadnoj Bosni i Hercegovini, koji se nalazi između Bosanskog Grahova i Bosanskog Petrovca, blizu Glamoča.
Administrativno Drvar je dio Livanjskog kantona u sastavu Federacije Bosne i Hercegovine.

Od Knina je udaljena svega 63 km. Smještena je u planinskom području na nadmorskoj visini 700 do 1200 m i prije potpisivanja Deytonskog mirovnog sporazuma površina općine bila je 950 km2. Klima je kontinentalno-planinska sa dugim i hladnim zimama.
Dan Drvara je 13. rujan.

Na području općine brojne su manje rijeke koje imaju potencijal za razvoj ribogojilišta. Najznačajniji vodotok je rijeka Unac dugačka oko 10 km i potok Bastašica u duljini od 1 km. Na području Drvarske općine postoji jednistven, za ovaj dio Europe, slučaj bifurkacije rijeke. U mjestu Prekaja nalazi se Prekajsko jezero. Ovo jezero zaprema površinu od dva četvorna kilometra i bogato je ribom. Velike površine prekrivene su šumama i pašnjacima, dok su poljoprivredna zemljišta zastupljena u manjem obujmu.

Drvar je poznat po pobjedi partizana nad elitnom njemačkom jedinicom padobranaca za vrijeme Drugog svjetskog rata. Tito i njegovi hrabri partizani su se skrivali u pećini (danas zvanoj Titova pećina).

Njemačke obavještajne službe nisu opazile nikakav otpor i kada su padobranci sletjeli partizani su ih dočekali i uništili. Drvar je bio odbranjen i ova bitka je u udžbenicima poznata kao Desant na Drvar i postala je simbolom partizanske strategije. Titova pećina je danas jedina turistička atrakcija u uspavanom gradu Drvaru. Okolina Drvara je neizmjerno lijepa, sa jednom od najvećih šuma u zemlji. Njen izolirani geografski položaj je dom nedirnutoj divljoj životinjskoj populaciji i najljepšim izvorima u regionu.

Vrhunac prirodne ljepote je izvor i kanjon rijeke Unac, koje se nalazi jugozapadno prema Bosanskome Grahovu. Iza sela Bastihe kanjon je nazvan Bastačica. Seljani sela Bastihe su bili oni hrabri partizani što su odbranili Drvar. Sjeverozapadno kod Martin Broda se nalaze vodopadi i kaskade rijeke Unac, koja se na koncu ulijeva u rijeku Unu. Pravoslavni manastir Rmanj koji se nalazi u Martin Brodu najvjerojatnije je izgrađen u 16. stoljeću kada je velika grupa Srba migrirala ka granici.

Položaj
Drvar leži u prostranoj kotlini jugoistočnog dijela Bosanske Krajine, između planina Osječenice, Klekovače, Vijenca i Šatora, a sa jugoistočne strane granica se proteže od Šatora preko Jadovnika, Uilice i spušta se na Lipovi vrh i rijeku Unu.

Karakteristike
To je izrazito brdsko-planinsko područje veličine 1030 kvadratnih kilometara. Sam grad se uglavnom prostire s lijeve strane rijeke Unac, a nadmorska visina grada na području nekadašnje željezničke stanice, odnosno današnje autobuske stanice, je oko 480 metara.

Putne komunikacije
Drvar se nalazi na važnom putnom pravcu prema srednjem Jadranu. Južno od Drvara, preko Knina pa do Šibenika ima oko 120 kilometara. Sjeverno preko Bosanskog Petrovca "vezan" je za magistralni put "AVNOJ-a" tako da do Bihaća ima oko 80 kilometara, a Banjaluke (preko Manjače) oko 125 kilometara.

dsc_0079.JPG img_2042.JPG img_2078.JPG img_2101.JPG img_1993.JPG img_1841.JPG img_2013.JPG img_2017.JPG dsc_0076.JPG img_2030.JPG img_1985.JPG img_1977.JPG